پازل استراتژیک نفتی
نفت گام به گام در مسير توسعه پايدار
 • 1398/6/13 چهارشنبه نفت گام به گام در مسير توسعه پايدار
  شاخص های پایداری و حفظ محیط زیست طی دهه اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. توجه به ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی توسعه جامعه و ایجاد هماهنگی و همسویی این ابعاد، بنیادي‎ترین رکن برنامه ریزی در رسیدن به توسعه پایدار است.
منابع نفتی و گازی دریای خزر ذخیره‎ای استراتژیک برای آیندگان
پارس جنوبي؛ گام‌هاي آخر توسعه
 • 1398/6/5 سه‌شنبه پارس جنوبي؛ گام‌هاي آخر توسعه
  از آن زمان كه نام «پارس جنوبي» به عنوان پرآوازه‌ترين ميدان مستقل گازي جهان و سرمايه عظيم ملي در آب‌هاي سرزمين‌مان بر سر زبان‌ها افتاد، بيش از سه دهه مي‌گذرد و كتاب توسعه فازهاي 24گانه اين گنج زيرزميني به صفحات آخر خود نزديك شده است.
اقتصاد مقاومتی محور تحولات بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت ایران
 • 1398/6/4 دوشنبه اقتصاد مقاومتی محور تحولات بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت ایران
  یک‌ صنعت‌ سرآمد، کارآفرین، تحول‌گرا و هوشمند برای بقا و استمرار تولید انبوه در شرایط عادی راهکارها و گزینه‌های مختلفی پیش رو دارد، اما در شرایط تحریم و رویارویی مستقیم در جنگ تمام عیار اقتصادی، حفظ ثبات و سرآمدی این صنعت منوط به کاربست آزموده‌ترین گزینه‌ها، اثربخش‌ترین راهکارها و موثرترین شیوه‌های مدیریتی است که دربرگیرنده همه ظرفیت‌ها، امکانات و اندوخته‌های تجربی آن شرکت در طول زمان باشد.
دستاوردها و چشم‎اندازهای توسعه میادین غرب کارون
 • 1398/6/4 دوشنبه دستاوردها و چشم‎اندازهای توسعه میادین غرب کارون
  نفت همواره موتور پیشران توسعه کشور ما بوده است و از این نظر فعالیت پرسنل شاغل در صنعت نفت بارها و بارها از سوی رهبر فرزانه انقلاب، جهاد خوانده شده است؛ اما جهادگر ‌بودن علاوه بر اینکه افتخار بزرگی است، مسئولیت سنگینی نیز به حساب می‌‎آید؛ به‌ویژه در جنگ اقتصادی اخیر که دشمنان، صنعت نفت ما را هدف تحریم‎های ظالمانه قرار داده‎اند.
ظهور استارت‌آپ‎های نفتی
 • 1398/5/6 يكشنبه ظهور استارت‌آپ‎های نفتی
  موضوع حمایت از استارت‌آپ‎های حوزه نفت آذر ماه سال گذشته برای نخستین‎بار از سوی وزارت نفت اعلام و به دنبال آن در نمایشگاه نفت به آن تا حد خوبی پرداخته شد.
روس‌ها و بازی سعودی‌ها
پنجه در پنجه آتش افروخته از چاه ۱۴۷ رگ سفید
 • 1396/9/3 جمعه پنجه در پنجه آتش افروخته از چاه ۱۴۷ رگ سفید
  سرعت خودرو کم شد؛ راننده روی پایم زد و گفت: «این سی و سه پل دار بهاره ست، اما سی و یکیه؛ بشمار». نمی‌دانستم باید به شمارش موانع روی پل بپردازم یا دودی که آسمان منطقه رگ سفید را در آغوش گرفته بود، تماشا کنم.
تاثیر جهت گیری بین المللی شدن بر عملکرد صادراتی
 • 1396/4/17 شنبه تاثیر جهت گیری بین المللی شدن بر عملکرد صادراتی
  تمایل به بین المللی شدن به طور قابل توجهی بر گرایش شرکت‌ها و موسسات برای یافتن بازارهای جدید خارجی تاثیر گذار است. از همین رو بازارهای شرکت های تجاری به واسطه بین المللی شدن، در تلاش برای دستیابی به توسعه بیشتر خصوصا در شرایط اشباع بازارهای داخلی و شرایط رقابت هستند.
کشف نفت سرآغاز تحولات بزرگ در ایران بود
نگاهی به فرصت‎های احتمالی توافق اوپک
 • 1395/9/21 يكشنبه نگاهی به فرصت‎های احتمالی توافق اوپک
  نشست ١٧١ اوپک با دیگر نشست‌های عادی این سازمان متفاوت بود، زیرا دستور این جلسه قطعیت بخشیدن به تفاهم وزیران اوپک در نشست سپتامبر گذشته الجزایر مبنی بر تصویب برنامه اجرایی کاهش تولید کل اوپک به سطح ٣٢,٥ میلیون بشکه بود.
لزوم توجه کارشناسانه به مدل جدید قراردادهای نفتی
 • 1395/9/14 يكشنبه لزوم توجه کارشناسانه به مدل جدید قراردادهای نفتی
  یکی از دستاوردهای برجام کاستن از میزان ایران هراسی در میان سرمایه گذاران بزرگ بین المللی است هرچند این کاهش در فاز نخست جنبه روانی داشت و این ذهنیت مثبت را در میان شرکت های بزرگ چند ملیتی و سرمایه گذاران بخش های صنعت و انرژی ایجاد کرد اما دکترین سیاسی دولت روحانی و پایبندی ایران به مفاد برجام این تاثیر مثبت از مرحله منفعلانه را وارد مرحله جدی تری کرد، از جمله اینکه شرکت های بزرگ نفتی پس از اصول توافق برجام برای سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز ایران چراغ سبز نشان دادند.
مدیریت موثر مخازن با استفاده از منابع فنی و مالی جدید
نگاهی بر مهمترین مزایای مدل قراردادی جدید در صنعت حفاری کشور
 • 1395/8/9 يكشنبه نگاهی بر مهمترین مزایای مدل قراردادی جدید در صنعت حفاری کشور
  اهمیت حفاری در صنعت نفت و گاز یک اهمیت راهبردی است، چنانچه اگر هر کشور در بخش بالادست صنعت نفت خود (اکتشاف، توسعه میادین، استخراج، تولید و بهره برداری از منابع هیدرو کربوری) توان کافی را نداشته باشد بعد از مدتی نقاط استراتژیک صنعت را از دست خواهد داد.
استفاده از توان داخلی و فناوری­های نوین؛ رکن اصلی بهره‎وری در صنعت نفت
 • 1395/8/4 سه‌شنبه استفاده از توان داخلی و فناوری­های نوین؛ رکن اصلی بهره‎وری در صنعت نفت
  شرکت نفت مناطق مرکزی ایران که توسعه و بهره برداری از میادین نفتی و گازی بسیاری را در گستره وسیعی از کشور برعهده دارد در راستای تولید حداکثری و بهینه، بالاخص از میادین مشترک ضرورت دارد در راستای اقتصاد مقاومتی علاوه برتکیه برتوان داخلی، از فناوری های نوین و به‎روز کشورهای پیشرو و سرمایه گذاری خارجی جهت رقابت با کشورهای همسایه در تولید نفت و گاز و حفظ منافع ملی استفاده حداکثری نماید.
الزامات و ضرورت های استفاده از ظرفیت های فنی و مالی بین المللی
تجارت گاز، عامل رونق پایدار همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران
ضرورت تسریع توسعه طرح های اولویت دار
 • 1395/6/1 دوشنبه ضرورت تسریع توسعه طرح های اولویت دار
  منابع نفت و گاز کشور به عنوان نیروی محرکه و پیشران اقتصاد نقش بی بدیلی را در توسعه و رفاه کشور ایفا می کند و وزارت نفت به عنوان متولی و سکاندار صنعت نفت با تصدی بر این منابع همواره سعی کرده تا با سیاستگذاری دقیق، ضمن اطمینان از حفظ و حراست از این ثروت ملی برای نسل های آینده با تولید صیانتی، نقش زاینده آن را نیز در اقتصاد کشور تضمین کند.
صنعت نفت دانش‌بنیان، لازمه اقتصاد مقاومتی
1 2
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت