چهارشنبه 14 خرداد 1399   17:27:10
توسعه سواحل مکران در سایه انتقال نفت و گاز به شرق تنگه هرمز
 • 1399/3/11 يكشنبه توسعه سواحل مکران در سایه انتقال نفت و گاز به شرق تنگه هرمز
  ​​​​​​​با ساخت خط لوله نفت‌خام «گوره – جاسک»، در گام نخست در سواحل مکران و منطقه جاسک ۲۰ مخزن ذخیره‌سازی نفت با ظرفیت حدود ۱۰میلیون بشکه، پایانه و چندین پست اسکله و گوی شناور(SPM)، نیروگاه‌های برق، کارخانه‌های آب شیرین، جاده‌های دسترسی و سایر زیرساخت‌های مهم صنعتی ساخته می شود.
خط لوله گوره-جاسک، تبلور عزم ‌ملی
یاد حسین هرگز از خاطر ما نمی‌رود
آن گنج هدر رفته‌ اندوختنی
آينده نفت و اولويت‎ امروز ايران
 • 1398/10/29 يكشنبه آينده نفت و اولويت‎ امروز ايران
  تاکنون نزدیک به نیمی از ذخایر نفتی اثبات‌شده جهان شامل انواع نفت خام و میعانات برداشت‌شده است، اما با وجود اینکه ایران یکی از اولین کشورها در شروع تولید تجاری نفت بوده، کمی بیشتر از یک‌سوم ذخایر اثبات‌شده‌اش را برداشت کرده است.
همکاری با دانشگاه در مسیر توسعه فناورانه دارخوین
 • 1398/10/9 دوشنبه همکاری با دانشگاه در مسیر توسعه فناورانه دارخوین
  مخزن فهلیان میدان دارخوین به جهت سازوکار تزریق امتزاجی گاز، میدانی خاص به شمار می‌آید. از همین رو در ابتدای امضای قرارداد توسعه فناورانه این میدان، مقرر شد ابتدا دانشگاه امیرکبیر (طرف قرارداد) به بررسی و بهینه‌سازی سناریوی کنونی ازدیاد برداشت از میدان اقدام کند و در ادامه درباره سناریوهای تکمیلی یا جایگزین سناریوی کنونی مطالعه و بررسی کند.
دیپلماسی، در نبود بشکه‌های نفت
 • 1398/9/19 سه‌شنبه دیپلماسی، در نبود بشکه‌های نفت
  بشکه‌های نفت تعیین‌کننده جایگاه و قدرت کشورها در بازار جهانی نفت و نهادهای بین‌المللی است. این عبارتی است که بارها از سوی بسیاری از صاحب‌نظران و تحلیلگران اقتصادی و سیاسی و از جمله وزیر نفت ایران در بیان جایگاه و میزان تاثیرگذاری کشورهای نفتی در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی بین‌المللی و همچنین رایزنی‌ها و چانه‌زنی‌های بین‌المللی مطرح شده است.
پازل استراتژیک نفتی
نفت گام به گام در مسير توسعه پايدار
 • 1398/6/13 چهارشنبه نفت گام به گام در مسير توسعه پايدار
  شاخص های پایداری و حفظ محیط زیست طی دهه اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. توجه به ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی توسعه جامعه و ایجاد هماهنگی و همسویی این ابعاد، بنیادي‎ترین رکن برنامه ریزی در رسیدن به توسعه پایدار است.
منابع نفتی و گازی دریای خزر ذخیره‎ای استراتژیک برای آیندگان
پارس جنوبي؛ گام‌هاي آخر توسعه
 • 1398/6/5 سه‌شنبه پارس جنوبي؛ گام‌هاي آخر توسعه
  از آن زمان كه نام «پارس جنوبي» به عنوان پرآوازه‌ترين ميدان مستقل گازي جهان و سرمايه عظيم ملي در آب‌هاي سرزمين‌مان بر سر زبان‌ها افتاد، بيش از سه دهه مي‌گذرد و كتاب توسعه فازهاي 24گانه اين گنج زيرزميني به صفحات آخر خود نزديك شده است.
اقتصاد مقاومتی محور تحولات بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت ایران
 • 1398/6/4 دوشنبه اقتصاد مقاومتی محور تحولات بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت ایران
  یک‌ صنعت‌ سرآمد، کارآفرین، تحول‌گرا و هوشمند برای بقا و استمرار تولید انبوه در شرایط عادی راهکارها و گزینه‌های مختلفی پیش رو دارد، اما در شرایط تحریم و رویارویی مستقیم در جنگ تمام عیار اقتصادی، حفظ ثبات و سرآمدی این صنعت منوط به کاربست آزموده‌ترین گزینه‌ها، اثربخش‌ترین راهکارها و موثرترین شیوه‌های مدیریتی است که دربرگیرنده همه ظرفیت‌ها، امکانات و اندوخته‌های تجربی آن شرکت در طول زمان باشد.
دستاوردها و چشم‎اندازهای توسعه میادین غرب کارون
 • 1398/6/4 دوشنبه دستاوردها و چشم‎اندازهای توسعه میادین غرب کارون
  نفت همواره موتور پیشران توسعه کشور ما بوده است و از این نظر فعالیت پرسنل شاغل در صنعت نفت بارها و بارها از سوی رهبر فرزانه انقلاب، جهاد خوانده شده است؛ اما جهادگر ‌بودن علاوه بر اینکه افتخار بزرگی است، مسئولیت سنگینی نیز به حساب می‌‎آید؛ به‌ویژه در جنگ اقتصادی اخیر که دشمنان، صنعت نفت ما را هدف تحریم‎های ظالمانه قرار داده‎اند.
ظهور استارت‌آپ‎های نفتی
 • 1398/5/6 يكشنبه ظهور استارت‌آپ‎های نفتی
  موضوع حمایت از استارت‌آپ‎های حوزه نفت آذر ماه سال گذشته برای نخستین‎بار از سوی وزارت نفت اعلام و به دنبال آن در نمایشگاه نفت به آن تا حد خوبی پرداخته شد.
روس‌ها و بازی سعودی‌ها
پنجه در پنجه آتش افروخته از چاه ۱۴۷ رگ سفید
 • 1396/9/3 جمعه پنجه در پنجه آتش افروخته از چاه ۱۴۷ رگ سفید
  سرعت خودرو کم شد؛ راننده روی پایم زد و گفت: «این سی و سه پل دار بهاره ست، اما سی و یکیه؛ بشمار». نمی‌دانستم باید به شمارش موانع روی پل بپردازم یا دودی که آسمان منطقه رگ سفید را در آغوش گرفته بود، تماشا کنم.
تاثیر جهت گیری بین المللی شدن بر عملکرد صادراتی
 • 1396/4/17 شنبه تاثیر جهت گیری بین المللی شدن بر عملکرد صادراتی
  تمایل به بین المللی شدن به طور قابل توجهی بر گرایش شرکت‌ها و موسسات برای یافتن بازارهای جدید خارجی تاثیر گذار است. از همین رو بازارهای شرکت های تجاری به واسطه بین المللی شدن، در تلاش برای دستیابی به توسعه بیشتر خصوصا در شرایط اشباع بازارهای داخلی و شرایط رقابت هستند.
کشف نفت سرآغاز تحولات بزرگ در ایران بود
نگاهی به فرصت‎های احتمالی توافق اوپک
 • 1395/9/21 يكشنبه نگاهی به فرصت‎های احتمالی توافق اوپک
  نشست ١٧١ اوپک با دیگر نشست‌های عادی این سازمان متفاوت بود، زیرا دستور این جلسه قطعیت بخشیدن به تفاهم وزیران اوپک در نشست سپتامبر گذشته الجزایر مبنی بر تصویب برنامه اجرایی کاهش تولید کل اوپک به سطح ٣٢,٥ میلیون بشکه بود.
لزوم توجه کارشناسانه به مدل جدید قراردادهای نفتی
 • 1395/9/14 يكشنبه لزوم توجه کارشناسانه به مدل جدید قراردادهای نفتی
  یکی از دستاوردهای برجام کاستن از میزان ایران هراسی در میان سرمایه گذاران بزرگ بین المللی است هرچند این کاهش در فاز نخست جنبه روانی داشت و این ذهنیت مثبت را در میان شرکت های بزرگ چند ملیتی و سرمایه گذاران بخش های صنعت و انرژی ایجاد کرد اما دکترین سیاسی دولت روحانی و پایبندی ایران به مفاد برجام این تاثیر مثبت از مرحله منفعلانه را وارد مرحله جدی تری کرد، از جمله اینکه شرکت های بزرگ نفتی پس از اصول توافق برجام برای سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز ایران چراغ سبز نشان دادند.
1 2
نسخه قابل چاپ