جمعه 17 مرداد 1399   19:49:50
09:061399/5/11
رفع موانع توسعه صنعت نفت در دستور کار کمیسیون انرژی مجلس قرار می‌گیرد/ بازدید از تاسیسات مناطق نفت‌خیز جنوب و میدان‌های نفتی غرب کارون

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: این کمیسیون در صدد است تا در راستای رفع موانع پیش روی صنعت نفت از مجلس مصوبات مناسب را اخذ کند و با توجه به محدودیت های موجود در صادرات نفت، با انجام کارشناسی های مشترک، اعتبارات مورد نیاز مورد نیاز صنعت نفت برای پیشبرد اهداف تولید از منابع داخلی تامین شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک اعضای این کمیسیون و مدیران ارشد نفت که در ساختمان مرکزی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در اهواز برگزار شد، با اشاره به ظرفیت و توان صنعت نفت برای تحرک بخشیدن به نظام پیمانکاری و بخش خصوصی توانمند داخلی، خواهان شناسایی، تقویت و به‌کارگیری سازندگان استان های نفت‌خیز در پروژه‌های ساخت داخل شد.

فریدون عباسی یادآور شد: صنعت نفت به عنوان بخش حاکمیتی باید با تقویت و حمایت از شرکت‌های خصوصی داخلی، پیمانکاران قوی به وجود بیاورد که قادر باشند پروژه‌های بزرگ صنعت نفت را به‌خوبی اجرا کنند.

وی با اعلام آمادگی کمیسیون انرژی برای همکاری و انجام اقدامات مشترک، گفت: یکی از اولویت‌های این کمیسیون، رفع موانع پیش روی صنعت نفت برای کمک به توسعه و رفع محرومیت از استان های نفت‌خیز (به‌ویژه خوزستان) و تسهیل در انجام اقدامات مرتبط با مسئولیت‌های اجتماعی صنعت نفت است.

* رشد سازندگان و توسعه نظام پیمانكاری داخلی، نتیجه اعتماد و حمایت صنعت نفت است

رییس کمیسیون انرژی مجلس رشد سازندگان و توسعه نظام پیمانکاری داخلی را دستاورداعتماد و حمایت  صنعت نفت از نیروی انسانی و دانش بومی برشمرد.

عباسی گفت:‌ با نگاهی به گزارش دستاوردهای شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، رشد دانش و تجربه در بخش خصوصی به ویژه شرکتهای خوزستانی قابل مشاهده بوده و این در نتیجه اعتماد و حمایت های پیوسته صنعت نفت از این شرکت ها محقق گردیده است.

وی افزود: باید مستندات این دستاوردها در حوزه ساخت کالا و تجهیزات صنعت نفت جهت اهداف آموزشی و پژوهشی در اختیار مراکز دانشگاهی قرار گیرد.

عباسی اظهار کرد: کمیسیون در صدد است تا در راستای رفع موانع پیش روی صنعت نفت از مجلس مصوبات مناسب را اخذ کند و با توجه به محدودیت های موجود در صادرات نفت، با انجام کارشناسی های مشترک، اعتبارات مورد نیاز مورد نیاز صنعت نفت برای پیشبرد اهداف تولید از منابع داخلی تامین شود.

وی این کمیسیون  را رابط بین سایر کمیسیون ها معرفی کرد و یادآور شد: مسائل مرتبط با مناطق نفت خیز جنوب در مجلس را پیگیری و از کمک سایر کمیسیون ها در راستای سرعت بخشی فرآیندهای قانونی و اجرایی طرح های کلان این شرکت استفاده خواهیم کرد.

* پیگیری برنامه‌های راهبردی شرکت ملی نفت ایران با شتاب و انگیزه‌ای دوچندان 

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید نیز در این نشست، به طرح‌های بزرگ اجرا شده در بخش عملیاتی مناطق نفت‌خیز جنوب اشاره کرد و گفت: شرکت ملی نفت با وجود فشارهای ناشی از تحریم و شرایط حاد ناشی از کرونا، برنامه‌های راهبردی نفت در حوزه‌ی توسعه میادین، افزایش تولید، بازسازی و نوسازی تاسیسات و اخیرا طرح ملی انتقال نفت سنتزی را با شتاب و انگیزه‌ای دوچندان دنبال کرده است‌.

فرخ علیخانی با اشاره به قدمت تاسیسات فرآورشی، به انتخاب مجتمع شماره یک اهواز به عنوان پایلوت و الگوی این طرح بزرگ و ملی اشاره کرد و افزود: برای انجام این مهم و نیز ساماندهی به خطوط لوله، تیم‌های کاری تخصصی تشکیل شده است که پیگیری مستمر این مهم را در دستور کار دارند.

وی توجه به رفع مشکلات سازندگان و پرداخت کامل مطالبات معوقه‌ی آنان در اواخر سال گذشته را بخشی از تلاش‌های شرکت ملی نفت ایران برای تقویت بخش خصوصی و توسعه‌ی نظام پیمانکاری داخلی برشمرد.

 * تامین حداکثری کالاهای مورد نیاز مناطق نفت‌خیز جنوب از داخل


مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب نیز در این نشست دستاوردهای بزرگ این شرکت را نتیجه‌ی عزم، اراده و تعهد کارکنان سازمان و مشارکت همه جانبه بخش‌خصوصی به ویژه سازندگان و پیمانکاران داخلی و بومی دانست و افزود: سال گذشته علی رغم وجود تحریم‌های ظالمانه موفق شده‌ایم توان تولید نفت خام را به میزان ۱۰۴ درصد برنامه ابلاغی محقق سازیم.

احمد محمدی اجرای طرح‌های کلان این شرکت از جمله پروژه هایی مانند نگهداشت و افزایش توان تولید(طرح ۲۸ مخزن)، طرح جمع آوری گازهای مشعل و طرح بازسازی و نوسازی تاسیسات روسطحی را بستری مناسب برای تقویت و توانمند سازی شرکت‌های  ایرانی و سازندگان داخلی برشمرد و اظهار امیدواری کرد در آینده این شرکت‌ها بتوانند پروژه های توسعه میدان در بیرون از مرزهای کشور را مدیریت کنند و به صدور خدمات فنی و مهندسی در حوزه نفت دست پیدا کنیم.

وی در بخشی دیگر از گزارش خود، به اجرای طرح جمع‌آوری گازهای مشعل که با مشارکت صنایع پتروشیمی و هولدینگ خلیج فارس اجرا می شود، اشاره کرد و گفت: با اجرایی شدن این دو قرارداد، تا سه سال آینده کل گازهای ارسالی به مشعل در شرق و مرکز استان خوزستان جمع‌آوری شده و امیدواریم در آینده نیز بتوان طرح جمع آوری گازهای مشعل شمال استان خوزستان را به قرارداد ببریم.

محمدی این طرح را یکی از  اهداف ملی صنعت نفت برشمرد که تحقق آن از ابعاد زیست‌محیطی و ایجاد ارزش افزوده برای کشور بسیار حائز اهمیت است.

وی به موفقیت‌های کسب شده در حوزه ساخت داخل نیز اشاره و اظهار کرد: با کمک سازندگان و تامین کنندگان ایرانی، ۸۰درصد کالاها و مواد مورد نیاز را از داخل تامین می کنیم.

* حمایت مجلس از فرآیند توسعه در غرب کارون

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، یکی از اولویت‌های اصلی این کمیسیون را حمایت از توسعه میدان‌های مشترک نفتی به‌ویژه در حوزه‌ غرب کارون عنوان کرد.

به گزارش شرکت مهندسی و توسعه نفت، فریدون عباسی در بازدید از میدان نفتی یادآوران، تأسیسات فرآورش نفتی و چاه تولیدی F5 با بیان این مطلب گفت:  کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از شرکت ملی نفت ایران حمایت می‌کند و هرگونه کمبود و نواقصی که در روند فعالیت و توسعه میدان‌های نفتی غرب کارون وجود دارد با حمایت مجلس برطرف می‌شود.

وی ضمن تشریح اهمیت حوزه‌ میدان‌های نفتی غرب کارون و موقعیت راهبردی آنها، به حائز اهمیت بودن آن برای مجلس شورای اسلامی به‌ویژه کمیسیون انرژی مجلس اشاره کرد و افزود: یکی از اولویت‌های اصلی کمیسیون انرژی مجلس حمایت از توسعه میدان‌های مشترک نفتی به‌ویژه در حوزه‌ غرب کارون است.

در این بازدید مقرر شد مشکلاتی که در گلوگاه‌های توسعه به‌منظور تکمیل فازهای میدان‌های مشترک غرب کارون وجود دارد در اسرع وقت اطلاع‌رسانی شود تا کمیسیون انرژی مجلس با رعایت اولویت‌بندی و اتخاذ راهبردهای جدید راهکارهای مناسبی را برای ایجاد ظرفیت تولید نفت تا سقف هدف‌گذاری‌شده یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز در دستور کار قرار دهد.

تورج دهقانى (مدیرعامل شرکت متن)، احمد محمدی (مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب)، عبدالله موسوی (مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران)، جهانگیر پورهنگ (مدیر عامل شرکت نفت و گاز اروندان) رئیس و اعضای کمیسیون انرژی مجلس را در این بازدید همراهی کردند.

مصوبه‌های مجلس می‎تواند به ایجاد تحولات مثبت اجتماعی کمک کند

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در بازدید از پروژه‎های صنعت نفت در مسجدسلیمان، گفت: مجلس می‌تواند برای ارتقای سطح رفاه عمومی و به‌منظور ریل‌گذاری برای حرکت بهتر دولت، با طرح و تصویب قوانین کارشناسی شده به تحولات مثبت اجتماعی کمک کند.

فریدون عباسی در ادامه سفر خود به استان خوزستان، به مسجدسلیمان رفت و پس از اطلاع از روند پیشرفت پروژه‌های صنعت نفت در این شهر، گفت: چون تمرکز صنایع در استان خوزستان است، انتظار این است که این استان و به‌خصوص شهر اهواز زیرساخت‌ها و امکانات درخوری نظیر بزرگ‌ترین بیمارستان فوق‌تخصصی کشور را داشته باشند، اما در عمل می‌بینیم که این استان از مشکلات عدیده به‌ویژه در بخش بهداشت و درمان رنج می‌برد.

وی با بیان اینکه مطالبه‌گری و ایفای نقش مسئولیت‌های اجتماعی در این حوزه یک توقع بجاست و لازم است قوانین مربوطه از سوی مجلس اصلاح و دست دولت و وزارتخانه‌ها از جمله وزارت نفت در این خصوص بیشتر باز شود، ادامه داد: چنانچه به‌ هر دلیل دولت لایحه‌های اثربخش مدنظر مجلس را ارائه نکند، خود نمایندگان و مجلس می‌توانند برای ارتقای سطح رفاه عمومی و به‌منظور ریل‌گذاری برای حرکت بهتر دولت، با طرح و تصویب قوانین کارشناسی شده به تحولات مثبت اجتماعی کمک کنند.

عباسی گفت: با ایجاد ظرفیت‌های پالایشی و پتروشیمی، می‌توان ضمن جلوگیری از خام‌فروشی، به ایجاد اشتغال و توسعه‌ صنعتی، ایجاد ارزش افزوده و کسب درآمدهای بیشتر در مناطق جنوب و جنوب غرب کشور اقدام کرد.

همه باید به مسجدسلیمان توجه کنند؛ نه صرفا نفت

فرخ علیخانی، معاون امور تولید شرکت ملی نفت ایران نیز گفت: مسجدسلیمان نقطه‌ رویش و مبدأ تاریخ نفت است و تاریخ صنعت نفت ایران با مسجدسلیمان اصالت می‌یابد.

وی با بیان اینکه در حوادث و مشکلات یک سال گذشته و در بحران‌های جدی مانند سیلاب و زلزله، نفت در کنار مردم بوده و با گسیل و به‌کارگیری تجهیزات لجستیکی، پرداخت هزینه‌ها و کمک‌رسانی و ارائه خدمات به شهروندان تا حد ممکن برای کاهش آلام آنان تلاش کرده است، افزود: حق مسجدسلیمان این نیست و باید به این منطقه توجه بیشتری شود و لازم است دیگر وزارتخانه‌ها نیز در این زمینه نقش‌آفرینی کنند.

علیخانی با اشاره به اینکه طبق قانون، بودجه شرکت ملی نفت ایران محدود به ۱۴.۵ درصد از درآمد حاصل از فروش نفت است، گفت: وزارت نفت با وجود اینکه با مشکل تأمین نقدینگی و درآمد مواجه است، در ارتباط با عمران و آبادانی مناطق نفت‌خیز و انجام پروژه‌های مرتبط با مسئولیت اجتماعی از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کند.

تلاش نفت برای رفع مشکلات مسجدسلیمان

احمد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب نیز گفت: مشاهده یک‌سری از نیازهای اولیه و بر زمین مانده برخی شهرستان‌ها، جای ناراحتی دارد و هیچ مسئولی دوست ندارد ببیند مردمش با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند؛ اما چاره کار، ریشه‌یابی و تشخیص علل و عوامل و ارائه راه‌حل مناسب و قابل اجرا برای رفع اساسی این مشکلات از سوی همه دستگاه‌های مرتبط با موضوع است.

وی افزود: با وجود همه موانع و محدودیت‌های مالی ناشی از تحریم‌ها، مدیریت عمران مناطق نفت‌خیز شرکت ملی نفت و بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان در حد امکان و در چارچوب مقررات، نسبت به رفع مشکلات مردم مسجدسلیمان و شهرها و روستاهای این منطقه تلاش کرده‌اند.

محمدی همچنین به دستاوردهای طرح توسعه ۲۸ مخزن مناطق نفت‌خیز جنوب که بخشی از آن در مسجدسلیمان پیگیری می‌شود اشاره کرد و گفت: در اجرای این طرح اهدافی همچون ایجاد اشتغال بومی، توانمندسازی پیمانکاران و سازندگان ملی و محلی، حداکثرسازی کالای ساخت داخل و ایجاد ظرفیت افزایش و نگهداشت تولید، پیگیری می‌شود و لازم است مسئولان محلی در اجرای بهنگام این طرح یاری‌رسان ما باشند. افزون بر این طرح، مناطق نفت‌خیز جنوب با طرح‌های جمع‌آوری گازهای مشعل در مناطق شرق و مرکز خوزستان ضمن حفاظت از محیط زیست به ایجاد ثروت و ارزش افزوده برای کشور اقدام کرده است.

2/29937

منبع: روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب


کلمات کليدي
کمیسیون انرژی مجلس، فریدون عباسی، فرخ علیخانی، شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
تکلیف ۱۳ بسته کاری دیگر از طرح توسعه ۲۸ مخزن مشخص شد
  • 1399/5/15 چهارشنبه تکلیف ۱۳ بسته کاری دیگر از طرح توسعه ۲۸ مخزن مشخص شد
    تکلیف ۱۳ بسته دیگر از طرح نگهداشت و افزایش تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با نهایی شدن فرآیند مناقصات و انتخاب پیمانکاران مشخص شده است و از این میان، قرارداد ۱۱ بسته طی روزهای آینده امضا می‌شود.
طرح ملی ارسال نفت سنتزی به پالایشگاه‌های نفت وارد فاز تکمیلی شد/ همکاری و تعامل شرکت‌های تابعه وزارت نفت در یک طرح استراتژیک
گواهینامه فرماندهان صحنه در حوادث صنعت نفت اهدا شد
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید