يكشنبه 15 تير 1399   01:25:04
11:551399/3/10
صرفه‌جویی ارزی قابل توجه با انجام کار تعمیراتی در پایانه شناور فرآورشى کوروش

با انجام کار تعمیراتی و استفاده از هوزهای مستعمل ۳۰ اینچ جزیره سیری، افزون بر محافظت از هوزهای صادراتی پایانه شناور فرآورشی کوروش، از خروج ۵۰۰ هزار یورو ارز از کشور جلوگیری شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، نبود سیستم COHR (Cargo Offloading Hose Reel) در پایانه‌های شناور نفتی اعم از FPSO یا FSU به شناور شدن همیشگی رشته هوز منعطف صادراتی روی سطح آب منجر می‌شود. با توجه به نحوه استقرار پایانه شناور فرآورشی کوروش به‌وسیله زنجیرهای مهاری به بستر دریا، جریان‌های تند آب و تلاطم شدید دریا به‌ویژه در موقعیت جغرافیایی لایه نفتی پارس جنوبی، برخورد هوزهای صادراتی به این زنجیرها، همواره فرسایش و آسیب‌های جدی برای رشته هوز صادراتی به همراه داشت. اهمیت این موضوع و وابستگی مستقیم عملیات صادرات به این تجهیز ارزشمند از دغدغه‌های مهم راهبری از این میدان بود تا جایی که حفاظت از هوزها و برنامه‌ریزی برای رفع این مشکل در بازدید بهمن‌ماه سال 98 علیرضا سلمان‌زاده، مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران از این پایانه شناور فرآورشی مطرح شده بود.

به همین منظور و در راستای بهره‌مندی حداکثری از منابع و امکانات موجود در مناطق عملیاتی شرکت نفت فلات قاره ایران در اسفندماه پارسال با همکاری جزیره سیری کار انتقال هوزهای ۳۰ اینچ مستعمل از جزیره سیری به جزیره کیش انجام شد و عملیات ساخت غلاف محافظ زنجیرهای مهاری Half Chain Support Buoy در دستور کار منطقه عملیاتی کیش قرار گرفت و ساخت و نصب آن روی زنجیرها با موفقیت به پایان رسید.

در این عملیات افزون بر ساخت کلمپس‌های ویژه نگهدارنده هوز در جزیره لاوان از چهار رشته هوز ۳۰ اینچ مستعمل هرکدام به طول تقریبی ۱۱ متر برای ساخت غلاف محافظ استفاده شد و پس از آزمایش و نصب روی زنجیرها، غلاف‌ها به FPSO منتقل و با مساعدت منطقه عملیاتی لاوان عملیات نصب آنها از سوی گروه تعمیرات زیر آب این منطقه انجام شد.

بدین ترتیب افزون بر محافظت رشته هوز صادراتی، از خرید Half Chain Support Buoy و خروج ارز به ارزش ۵۰۰ هزار یورو جلوگیری شد.

2/29422

منبع: روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره ایران


کلمات کليدي
پایانه شناور فرآورشى کوروش، شرکت نفت فلات قاره ایران، صرفه جویی ارزی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
صرفه‌جویی ۵۰۰ هزار یورویی با تعمیر چاه میدان ابوذر
پهلوگیر اسکله نفتی لاوان بازسازی شد
  • 1399/4/10 سه‌شنبه پهلوگیر اسکله نفتی لاوان بازسازی شد
    پهلوگیر سکوی B3 اسکله نفتی لاوان شرکت نفت فلات قاره ایران با انجام ۳۰۰ نفرساعت کار غواصی و ۷۰۰ نفرساعت کار جوشکاری و برشکاری، با موفقیت بازسازی و از توقف صادرات فرآورده‌های نفتی جلوگیری شد.
ثبت بالاترین شاخص‌های استاندارد کیفیت محصول صادراتی در کارخانه درود یک
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید